ЛЕГАЛ-КОНСАЛТ

П`ятниця, 26.04.2024, 12:08

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

Головна » Статті » Мої статті

ПРАВОВІ АСПЕКТИ ВСТУПУ УКРАЇНИ ДО СОТ

Світова організація торгівлі (СОТ) – це провідна міжнародна економічна організація, членами якої вже сьогодні є 150 країн, на долю яких припадає близько 96% обсягів світової торгівлі.

Україна ще не є членом цієї організації, але для неї це архі бажано, оскільки близько 70% її товарообороту припадає на держави, які є членами СОТ. У 1993 р. Україна подала заявку на вступ до СОТ.

В правовому аспекті з набуттям членства в СОТ українські виробники отримають можливість застосування при вирішенні торговельних спорів  правового механізму, передбаченого нормами СОТ; прийняття зобов'язань за угодами СОТ дозволить здійснювати зовнішньоекономічні зв'язки та врегульовувати спори сторін в руслі міжнародно-правових відносин.

Для України, набуття членства в СОТ є також однією з необхідних умов для започаткування переговорного процесу з ЄС щодо вільної торгівлі, як одного з важливих кроків на шляху європейської інтеграції нашої країни.

Але вступ у СОТ для України пов'язаний і з негативними наслідками, які матимуть місце тільки протягом короткострокового періоду, переважно в адаптаційний період після приєднання до СОТ.

Дослідження правових аспектів процесу вступу країн до СОТ показало, що відповідно до тривалої практики міжнародних відносин на шляху України до  СОТ необхідно   паралельно   вирішувати   два   завдання:   гармонізувати національне  законодавство  з   правилами СОТ  і   завершувати   двосторонні переговори з окремими країнами.

З метою активізації процесу Президентом України був виданий Указ "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 травня 2005 року "Про заходи щодо забезпечення вступу України до Світової організації торгівлі".  Цим Указом визначений перелік законів, які необхідно було прийняти для гармонізації національного законодавства з нормами і принципами СОТ. Найбільша їх кількість стосувалась удосконалення митного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України.

Важливим напрямом законодавчої роботи визначено уточнення та доповнення у сфері технічних вимог, санітарних, ветеринарних та фітосанітарних заходів, спрощення системи сертифікації та стандартизації; розвиток правових засад забезпечення безпечності продукції.

Протягом 2005 р. прийнято 17 законодавчих актів. Проте  удосконалення законодавства для України залишається однією із проблемних сфер. Іноді відбувається затягування процесу гармонізації законодавства або з’являються законотворчі ініціативи, які стримують процес приведення законодавства у відповідність до норм СОТ.

Переговорний процес України щодо вступу в СОТ пройшов крізь періоди як активізації, так і стагнації. В грудні 2005 року українська делегація брала участь в Конференції Міністрів країн СОТ  у Гонконгу. За найоптимістичнішими прогнозами очікувалось, що там буде вирішуватись питання вступу України до СОТ вже безпосередньо. Але цього не сталось –Україна брала участь у форумі з  програмою  країни-спостерігача.

Засідання Конференції Міністрів проводиться не рідше одного разу в два роки, але, як показала практика, і рідко частіше . Отже, Україні доречно скористатися досвідом більшості країн, які завершували  процедуру вступу рішенням Генеральної ради СОТ, тобто між міністерськими конференціями. Суттєво   прискорилo   процес   вступу до СОТ підписання  Україною  угоди  про взаємний доступ на ринки товарів і послуг зі США, здійснене на початку березня 2006 року.

Після засідання Робочої групи щодо вступу України до СОТ, яке відбулося 16-17 березня в Женеві,  в активі України стало нараховуватись понад 40 підписаних протоколів, в тому числі із США, щодо вступу до СОТ. Дійшов бажаного кінця переговорний процес з  Австралією, домовленість з якою стосовно імпортної квоти цукру-сирцю із тростини далась нелегко.  Завершення переговорів дозволяє секретаріату Робочої групи підготувати остаточний проект підсумкового звіту. Голосування з питання вступу України до СОТ українська делегація намітила на осінь 2006 року.

Але ці успіхи України на міжнародній арені не звільняють країну від прийняття необхідних законопроектів: про зменшення експортного мита на брухт чорних металів та шкіряної сировини, зняття заборони на експорт брухту кольорових металів і доступ нерезидентів на український ринок банківських та адвокатських послуг.

ЛІТЕРАТУРА

1. Указ Президента "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України "Про заходи щодо забезпечення вступу України до Світової організації торгівлі" від 15 червня 2005р, № 951/2005//Урядовий кур’єр.- 2005.- 22 червня.

2. Розпорядження Кабінету Міністрів України  "Про затвердження плану заходів щодо нейтралізації можливих негативних наслідків у зв’язку із вступом  України до СОТ та забезпечення підвищення конкуренто-спроможності національної економіки"  від 12 січня 2006 р., № 10-р//www.rada.gov.ua.

3.Світова організація торгівлі: перспективи та виклики для України.- К.:УЦМІ. – 105с.

4. Новини /www.wto.inform.org/ proUA.com

Категорія: Мої статті | Додав: Сonsalt (08.01.2011)
Переглядів: 1648 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Мої статті [14]

Пошук

Статистика



Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0