160.6. Страховики або інші резиденти, які здійснюють страхові платежі (страхові внески,страхові премії)тастраховівиплати (страховівідшкодування)умежахдоговорівстрахуванняабо перестрахування ризиків, у тому числі страхування життя на користь нерезидентів, зобов'язані оподатковувати суми, що перераховуються, таким чином:
у межах договорів із обов'язкових видів страхування, за якими страховівиплати (страхові відшкодування) здійснюються на користь фізичних осіб - нерезидентів,а також за договорами страхування у межахсистеми міжнародних договорів "Зелена карта" - за ставкою 0 відсотків;
у межах договорів страхування ризиків за межамиУкраїни,за якимистраховівиплати(страхові відшкодування) здійснюються на користь нерезидентів,крім ризиків,зазначених в абзацідругому цього пункту, - за ставкою 4 відсотки суми, що перераховується, за власний рахунок страховика у момент здійснення перерахування такої суми;
під часукладаннядоговорів страхування або перестрахування ризикубезпосередньоізстраховикамитаперестраховиками- нерезидентами,рейтингфінансовоїнадійності(стійкості)яких відповідає вимогам,установленим спеціально уповноваженим органом виконавчоївладиу сфері регулювання ринків фінансових послуг (у тому числі через або за посередництвом перестрахових брокерів, які в порядку, визначеному таким уповноваженим органом, підтверджують, що перестрахування здійснено в перестраховика,рейтинг фінансової надійності(стійкості)якоговідповідаєвимогам,установленим зазначеним уповноважениморганом),атакожпідчасукладання договорівперестрахуваннязобов'язкового страхування цивільної відповідальності оператора ядерної установки зашкоду,якаможе бутизаподіянавнаслідокядерногоінциденту,-заставкою 0 відсотків;
в іншихвипадках,ніжзазначенівабзацахдругому- четвертомуцьогопункту,-заставкою 12 відсотків суми таких виплат за власний рахунок у момент здійснення перерахування таких виплат.
160.7. Резиденти,якіздійснюютьвиплатинерезидентамза виробництво та/або розповсюдження рекламипротакогорезидента, підчастакоївиплати сплачують податок за ставкою 20 відсотків суми таких виплат за власний рахунок.
160.8. Сумиприбутківнерезидентів,якіпровадятьсвою діяльністьнатериторіїУкраїничерез постійне представництво, оподатковуються в загальномупорядку.Прицьомутакепостійне представництвоприрівнюєтьсязметоюоподаткування до платника податку,який провадитьсвоюдіяльністьнезалежновідтакого нерезидента.
У разіякщонерезидентпровадить свою діяльність не лише в Україні,а й за її межами,і при цьому не визначає прибутоквід своєї діяльності,що ведеться ним через постійне представництво в Україні,сума прибутку,щопідлягаєоподаткуваннювУкраїні, визначаєтьсянапідставіскладеннянерезидентом відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності,погодженого з органом державноїподатковоїслужбизамісцезнаходженнямпостійного представництва.
У разі неможливостівизначитишляхомпрямогопідрахування прибуток,отриманийнерезидентамизджерелом його походження з України,оподатковуваний прибуток визначається органомдержавної податкової служби як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.
160.9. Резиденти,які надають агентські,довірчі, комісійні таіншіподібніпослуги з продажу чи придбання товарів,робіт, послуг за рахунок і на користь нерезидента (в тому числі укладення договорівзіншимирезидентамивідіменіінакористь нерезидента),утримують і перераховують довідповідногобюджету податокіздоходу,отриманоготакимнерезидентоміз джерел в Україні,визначений у порядку,передбаченомудляоподаткування прибутківнерезидентів,щопроводятьдіяльністьнатериторії України через постійне представництво. При цьому такі резиденти не підлягаютьдодатковійреєстраціїв органах державної податкової служби як платники податку.
Стаття 161. Спеціальні правила
161.1. Уразіукладеннядоговорівізнерезидентамине дозволяєтьсявключеннядоних податкових застережень,згідно з якимипідприємства,щовиплачуютьдоходи,берутьнасебе зобов'язання щодо сплати податків на доходи нерезидентів.
161.2. Уразіукладеннядоговорів,якіпередбачають здійснення оплати товарів (робіт, послуг) на користь нерезидентів, щомаютьофшорнийстатус,чипри здійсненні розрахунків через таких нерезидентів або через їх банківські рахунки,незалежно від того,чиздійснюєтьсятакаоплата (в грошовій або іншій формі) безпосередньо або через інших резидентів або нерезидентів, витрати платників податку на оплату вартості таких товарів (робіт, послуг) включаються до складу їх витрат у сумі,що становить 85 відсотків вартості цих товарів (робіт, послуг).
Правило, визначенецимпунктом,починаєзастосовуватися з календарного кварталу,що настає за кварталом,на якийприпадає офіційнеопублікуванняперелікуофшорнихзон,встановленого Кабінетом Міністрів України.
У разі необхідності внесеннязміндоцьогоперелікутакі змінивносятьсянепізніше ніж за три місяці до нового звітного (податкового) року та вводяться в дію зпочаткуновогозвітного (податкового) року.
161.3. Підтерміном "нерезиденти,що мають офшорний статус" розуміються нерезиденти, розташовані на території офшорних зон, за винятком нерезидентів, розташованих на території офшорних зон, які надали платнику податкувипискуізправоустановчихдокументів, легалізованувідповідноюконсульськоюустановоюУкраїни, що свідчить про звичайний (неофшорний) статус такого нерезидента. При існуваннідоговорів,визначенихабзацомпершимцьогопункту, платник податку має послатися на наявністьзазначеноївипискиу поясненні до податкової декларації.
161.4. Сумиподаткунаприбуток,отриманийзіноземних джерел,щосплаченісуб'єктамигосподарюваннязакордоном, зараховуютьсяпідчассплати ними податку в Україні.При цьому зарахуваннюпідлягаєсумаподатку,розрахованазаправилами, встановленими цим розділом.
161.5. Розмірзарахованихсумподаткузіноземних джерел протягом податкового періоду не може перевищувати суми податку, що підлягаєсплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.
161.6. Непідлягаютьзарахуваннюузменшенняподаткових зобов'язань такі податки, сплачені в інших країнах:
податок на капітал/майно та приріст капіталу;
поштові податки;
податки на реалізацію (продаж);
інші непрямі податки незалежно від того,підпадають вони під категоріюприбутковихподатківчиоподатковуютьсяокремими податками згідно із законодавством іноземних держав.
161.7. Зарахуваннясплаченихза митним кордоном України сум податку здійснюється заумовиподанняписьмовогопідтвердження податковогооргану іншої держави щодо факту сплати такого податку тазанаявностічинногоміжнародногодоговоруУкраїнипро уникнення подвійного оподаткування доходів.
РОЗДІЛ IV. ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
Стаття 162. Платники податку
162.1. Платниками податку є:
162.1.1. фізична особа - резидент,яка отримує доходиякз джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
162.1.2. фізичнаособа-нерезидент,яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
162.1.3. податковий агент.
162.2. Не є платником податку нерезидент, який отримує доходи зджерелаїх походження в Україні і має дипломатичні привілеї та імунітет,встановлені чинним міжнародним договором України,щодо доходів,яківінотримуєбезпосередньовідпровадження дипломатичної чи прирівняної до неїтакимміжнароднимдоговором діяльності.
162.3. Уразісмертіплатникаподатку або оголошення його судом померлим чивизнаннябезвісновідсутнімабовтратиним статусурезидента(завідсутностіподатковихзобов'язаньяк нерезидента згідно з цим Кодексом) податок за останнійподатковий періодсправляєтьсязнарахованихнайогокористьдоходів. Відповіднодоцьогоостаннімподатковимперіодомвважається період, який закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку,винесеннятакогосудовогорішеннячи втратанимстатусурезидента.Уразівідсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає.
162.4. Якщо фізична особа - платникподаткувпершеотримує оподатковуванідоходивсерединіподаткового періоду,то перший податковий період розпочинається з дня отримання таких доходів.
Стаття 163. Об'єкт оподаткування
163.1. Об'єктом оподаткування резидента є:
163.1.1. загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
164.1. Базою оподаткування єчистийрічнийоподатковуваний дохід,якийвизначаєтьсяшляхомзменшеннязагального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статтіна суми податкової знижки такого звітного року.
Загальний оподатковуванийдохід-будь-якийдохід,який підлягаєоподаткуванню,нарахований(виплачений,наданий)на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
164.1.1. Загальнийоподатковуванийдохідскладаєтьсяз доходів,які остаточно оподатковуютьсяпідчасїхнарахування (виплати,надання),доходів,якіоподатковуютьсяускладі загальногорічногооподатковуваногодоходу,тадоходів,які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.
164.1.2. Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
164.1.3. Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячнихоподатковуванихдоходів,іноземнихдоходів, отриманихпротягомтакогозвітногоподаткового року,доходів, отриманихфізичноюособою-підприємцемвідпровадження господарськоїдіяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу,та доходів,отриманихфізичноюособою,якапровадитьнезалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.
164.2.3. доходи від продажу об'єктівмайновихінемайнових прав,зокремаінтелектуальної(промислової)власності,та прирівнянідонихправа,доходиувиглядісумавторської винагороди,іншоїплатизанаданняправана користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (твораминауки, мистецтва,літературиабоіншиминематеріальнимиактивами), об'єкти права інтелектуальної промислової власності таприрівняні доних права (далі - роялті),у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу;
164.2.4. частина доходів від операцій з майном,розмірякої визначається згідно з положеннями статей 172-173 цього Кодексу;
164.2.5. дохідвіднаданнямайнавлізинг,орендуабо суборенду (строкове володіння та/або користування),визначенийу порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 цього Кодексу;
164.2.6. оподатковуванийдохід(прибуток),не включений до розрахунку загальних оподатковуванихдоходівминулихподаткових періодівтасамостійновиявленийузвітному періоді платником податку або нарахований органом державної податкової служби згідно із цим Кодексом;
164.2.7. сумазаборгованостіплатникаподатку за укладеним ним цивільно-правовим договором,заякоюминувстрокпозовної давностітаякаперевищуєсуму,щостановить50відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1січнязвітногоподатковогороку,крімсумподаткової заборгованості,за якими минув строк позовної давностізгідноз розділомIIцьогоКодексу,щовстановлюєпорядокстягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу, а такождохід,щостановитьпозитивнурізницю між сумою коштів, одержаноюплатникомподаткувідфінансовоїустановипісля реалізаціїзаставленогомайнаплатникаподаткупризверненні стягненняфінансовоюустановоюнатакемайноузв'язкуз невиконаннямплатникомподаткусвоїхзобов'язаньза договором кредиту (позики),та сумою фактично сплаченихплатникомподатку зобов'язаньзатакимдоговоромкредиту (позики),і сумою,що утриманафінансовоюустановоюврахуноккомпенсаціїсвоїх витрат/втрат (включаючи залишок непогашеної платником податку суми фінансового кредиту)згіднозтакимдоговором.Фізичнаособа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації;
164.2.8. дохідувиглядідивідендів,виграшів,призів, процентів(крімпроцентів,визначенихупідпунктах 165.1.2 та 165.1.41, дивідендів, визначених у підпункті 165.1.18 пункту 165.1 статті165цього Кодексу,а також виграшів та призів у державну грошову лотерею врозмірах,передбаченихупідпункті165.1.46 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу);
164.2.9. інвестиційнийприбутоквідпроведенняплатником податкуопераційзціннимипаперами,деривативамита корпоративнимиправами,випущенимивінших,ніж цінні папери, формах,крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.2 і 165.1.40 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу;
164.2.10. дохідувиглядівартостіуспадкованогочи отриманого у дарунок майна у межах,що оподатковуєтьсязгідноз цим розділом;
164.2.11. сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавствомстроки,розмірякоїобчислюєтьсявідповідно до пункту 170.9 статті 170 цього Кодексу;
164.2.12. кошти або майно(нематеріальніактиви),отримані платникомподаткуяк хабар,викрадені чи знайдені як скарб,не зданийдержавізгідноіззаконом,усумах,яківизначені обвинувальнимвирокомсудунезалежновідпризначеної ним міри покарання;
164.2.13. доходи, що становлять позитивну різницю між:
сумою коштів,отриманихплатникомподаткувнаслідокйого відмовивідучастівфонді фінансування будівництва,та сумою коштів, внесених платником податку до такого фонду, крім випадків, колиплатникподаткуодночасно передає кошти,отримані з фонду фінансування будівництва,в управління тому самомууправителюу той самий або інший фонд фінансування будівництва;
сумою коштів,отриманихплатникомподаткувідінших осіб внаслідок відступлення на їх користь права вимоги за договором про участь у фонді фінансування будівництва (у тому числі,якщо таке відступлення здійснено на підставі договорукупівлі-продажу),та сумоюкоштів,внесенихплатником податку до такого фонду за цим договором;
164.2.14. дохідувиглядінеустойки (штрафів,пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім:
а) сум,щозарішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків,завданихплатникуподаткувнаслідокзаподіянняйому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю;
б) відсотків,отриманихвід боржника внаслідок прострочення виконання ним договірного зобов'язання;
в) пені,щосплачуєтьсянакористьплатникаподаткуза рахунокбюджету(цільовогостраховогофонду)внаслідок несвоєчасного повернення надмірусплаченихгрошовихзобов'язань або інших сум бюджетного відшкодування;
г) суми втрат,заподіяних платнику податку актами, визнаними неконституційними,абонезаконнимирішеннями,діямичи бездіяльністю органів дізнання,досудового слідства,прокуратури або суду,що відшкодовуються державоювпорядку,встановленому законом.
Дія цьогопідпунктунепоширюєтьсянаоподаткуваннясум страховихвиплат,страховихвідшкодуваньівикупнихсумза договорами страхування;