197.12. Звільняються відоподаткуванняопераціїбанківта іншихфінансових установ з постачання (продажу,відчуження іншим способом) майна, що передане фізичними особами, а також суб'єктами підприємницькоїдіяльності-приватнимипідприємцями та іншими особами,які не є платниками податку,у заставу,утомучислі іпотеку, та на яке було звернено стягнення.
197.14. Звільняютьсявідоподаткування операції із ввезення на митну територію Україниприродногогазузакодомзгідноз УКТ ЗЕД 2711 21 00 00 ( 2371а-14 ).
197.15. Звільняютьсявід оподаткування операції з постачання будівельно-монтажнихробітзбудівництвадоступногожитла та житла, що будується за державні кошти.
197.16. Звільняютьсявідоподаткування операції із ввезення на митну територію України:
197.16.1. устаткування,яке працює на відновлюваних джерелах енергії,енергозберігаючогообладнанняіматеріалів,засобів вимірювання, контролю та управління витратами паливно-енергетичних ресурсів,обладнання та матеріалів для виробництва альтернативних видів палива або для виробництва енергіїзвідновлюванихджерел енергії;
197.16.2. матеріалів,устаткування,комплектуючих,що використовуються для виробництва:
197.16.2.1. устаткування,якепрацюєнавідновлюваних джерелах енергії;
197.16.2.2. матеріалів,сировини,устаткуваннята комплектуючих,якібудутьвикористовуватисяувиробництві альтернативнихвидівпаливаабовиробництвіенергіїз відновлюваних джерел енергії;
197.16.2.3. енергозберігаючогообладнанняіматеріалів, виробів,експлуатаціяякихзабезпечуєекономіюта раціональне використання паливно-енергетичних ресурсів;
Операції ізввезення на митну територію України зазначених у цьому пунктітоварівзвільняютьсявідоподаткування,якщоці товаризастосовуютьсяплатником податку для власного виробництва та якщо ідентичні товари з аналогічнимиякіснимипоказникамине виробляються в Україні.
У разіпорушеннявимогщодоцільовоговикористання таких товарівплатникподаткузобов'язанийзбільшитиподаткові зобов'язання за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення,на суму податку на додану вартість,що мала бути сплачена із зазначених операцій у момент ввезення таких товарів, а також сплатити пеню,нараховану на таку суму податку, виходячи із 120відсотківобліковоїставки Національного банку України,що діяла на день сплати податкового зобов'язання,та за період з дня ввезення таких товарів до дня збільшення податкового зобов'язання.
197.17.На період проведення військових навчань на території України,якіпроводятьсяврамках програми "Партнерство заради миру"(950_001),звільняютьсявідоподаткування операції з поставки на митній території України пально-мастильних матеріалів, щопридбаваються нерезидентами для передання учасникам спільних з підрозділами Збройних Сил України військових навчань.
Порядок, перелікпідприємствтаобсягипоставки пально-мастильнихматеріаліввстановлюютьсяКабінетом Міністрів України.
Стаття 198. Податковий кредит
198.1. Право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання(будівництво,спорудження,створення) необоротнихактивів,утомучисліприїхввезенніна митну територію України (у тому числіузв'язкузпридбаннямта/або ввезеннямтакихактивів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку,уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України,та в разі отримання послуг,місцемпостачанняякихє митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
198.2. Датою виникнення права платника податку навіднесення сум податку до податкового кредиту вважається:
дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списаннякоштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отриманняплатникомподаткутоварів/послуг,що підтверджено податковою накладною.
Для операційізввезення на митну територію України товарів та з постачання послуг нерезидентом намитнійтериторіїУкраїни датоювиникненняправана віднесення сум податку до податкового кредитуєдатасплати(нарахування)податкузаподатковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу.
Датою виникненняправаорендаря(лізингоотримувача)на збільшення податковогокредитудляопераційфінансовоїоренди (лізингу)є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем.
Датою виникненняправазамовниканавіднесеннясумдо податковогокредитуздоговорів(контрактів),визначених довгостроковимивідповіднодопункту187.9статті187цього Кодексу,є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформленихактамивиконанихробіт)затакимидоговорами (контрактами).
Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.
198.3. Податковийкредитзвітногоперіодувизначається виходячи з договірної (контрактної) вартостітоварів/послуг,але невищерівня звичайних цін,визначених відповідно до статті 39 цьогоКодексу,таскладаєтьсязсумподатків,нарахованих (сплачених)платникомподаткуза ставкою,встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням абовиготовленнямтоварів(утому числі при їх імпорті)тапослугзметоюїхподальшоговикористанняв оподатковуванихопераціяхумежахгосподарськоїдіяльності платника податку;
придбанням (будівництвом,спорудженням)основнихфондів (основнихзасобів,утомучислі інших необоротних матеріальних активівтанезавершенихкапітальнихінвестиційунеоборотні капітальніактиви),утомучисліприїхімпорті,зметою подальшоговикористаннявоподатковуванихопераціяхумежах господарської діяльності платника податку.
Право нанарахуванняподатковогокредиту виникає незалежно відтого,читакітовари/послугитаосновніфондипочали використовуватисявоподатковуванихопераціяхумежах господарськоїдіяльностіплатникаподаткупротягомзвітного податковогоперіоду,атакожвідтого,чи здійснював платник податкуоподатковуваніопераціїпротягомтакогозвітного податкового періоду.
198.4. Якщоплатникподаткупридбає(виготовляє) товари/послуги та необоротніактиви,якіпризначаютьсядляїх використаннявопераціях,щонеєоб'єктом оподаткування або звільняютьсявідоподаткування,тосумиподатку,сплачені (нараховані)узв'язкузтаким придбанням (виготовленням),не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.
198.5. Якщоуподальшомутакітовари/послугифактично використовуються в операціях,які не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування відповіднодоцьогорозділу(за виняткомвипадківпроведенняоперацій,передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу),чи основніфонди переводятьсядоскладу невиробничих фондів або встановлено факти недостачі(крадіжки),тозметоюоподаткуваннятакі товари/послуги, основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді,на який припадаєтакевикористання абопереведення,алененижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва,спорудження),у тому випадку,якщо платник податку скориставсяправомнаподатковийкредитзацими товарами/послугами.
Датою використання товарів/послугвважаєтьсядатавизнання витрат відповідно до розділу III цього Кодексу.
198.6. Невідносятьсядоподаткового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку зпридбаннямтоварів/послуг, непідтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митнимидеклараціями(іншимиподібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
У разіякщонамоментперевіркиплатника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту,залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами,платникподаткунесевідповідальність відповідно до закону.
У разіякщоплатникподаткуневключивувідповідному звітному періоді до податкового кредитусумуподаткунадодану вартістьнапідставі отриманих податкових накладних,таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів здативиписки податкової накладної.
Платники податку,що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод,мають право навключеннядоподатковогокредитусумподаткуна підставі податкових накладних,отриманих протягом 60календарнихднівз дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.
Для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно з метою подальшого продажу таке правозберігається до моменту продажу такого заставленого майна.
Стаття 199. Пропорційне віднесення сум податку до податкового кредиту
199.1. У разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги частково використовуютьсявоподатковуванихопераціях,а частково - ні,до сум податку,які платник має право віднести до податковогокредиту,включаєтьсятачасткасплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення,яка відповідаєчастцівикористаннятакихтоварів/послугв оподатковуваних операціях.
199.2. Частка використання сплаченого (нарахованого)податку запридбаними(ввезеними)товарами(послугами)між оподатковуваними та неоподатковуваними операціямивизначаєтьсяу відсоткахяквідношенняобсягівз постачанняоподатковуваних операцій (без урахування сум податку)запопереднійкалендарний рікдосукупнихобсягівпостачанняоподатковуванихта неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цейже попереднійкалендарнийрік.Визначенаупроцентахвеличина застосовується протягом поточного календарного року.
199.3. Платникиподатку,уякихпротягомпопереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції,а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, атакожновоствореніплатникиподаткупроводятьупоточному календарномуроцірозрахунокчасткивикористанняпридбаних товарів/послугміжоподатковуванимитанеоподатковуваними операціяминапідставірозрахунку,визначеногозафактичними данимиобсягівз постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операційпершогозвітногоподатковогоперіоду,вякому задекларовані такі операції.
Розрахунок часткивикористаннясплаченого(нарахованого) податкузапридбаними(ввезеними)товарами(послугами)між оподатковуванимитанеоподатковуванимиопераціямиподається до органудержавноїподатковоїслужбиодночаснозподатковою декларацієюзвітногоподаткового періоду,в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.
199.4. Платникподаткузапідсумкамикалендарногороку здійснюєперерахунокчасткивикористаннятоварів/послугв оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягівпроведених протягомрокуоподатковуванихта неоподатковуваних операцій.У разі зняття з обліку платника податку,у тому числізарішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуванихтанеоподатковуванихоперацій,проведенихз початку поточного року до дати зняття з обліку.
Перерахунок часткивикористаннянеоборотнихактивівв оподатковуваних операціях здійснюється за результатами12,24і 36 місяців їх використання.
199.5. Часткавикористаннязастосовуєтьсядляпроведення коригування сум податку,які віднесенодоподатковогокредиту. Результатиперерахункусумподаткового кредиту відображаються у податковій декларації за останній податковий період року.Уразі зняттяз обліку платника податку,у тому числі за рішенням суду, коригуваннявідображаєтьсяплатникомподаткууподатковій декларації останнього податкового періоду, коли відбулося зняття з обліку.
199.6. Правила цієї статті незастосовуютьсятаподатковий кредит не зменшується в разі:
проведення операцій,передбаченихпідпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу;
постачання платникомподаткувідходівібрухтучорнихі кольоровихметалів,якіутворилисяв такого платника внаслідок переробки,обробки,плавленнятоварів(сировини,матеріалів, заготовоктощо)навиробництві,будівництві,розібранні (демонтажу)ліквідованихосновнихфондівтаіншихподібних операцій.