263.3. Видивидобутоїкорисноїкопалини(мінеральної сировини)визначаютьсяплатникомвідповіднодозатверджених законодавствомпереліківвидівкориснихкопалин,атакож кодифікації товарів та послуг з урахуванням затверджених платником схем руху видобутої корисної копалини(мінеральноїсировини)на виробничихдільницяхтамісцяхзберігання з урахуванням складу вихідноїсировини,умовконкретноговиробництва,особливостей технологічного процесу та вимог до кінцевої продукції.
263.4. Видипогашенихзапасів корисних копалин визначаються платникомнапідставівисновківдержавноїекспертизизапасів кориснихкопалин відповідної ділянки надр,що виконана не раніше ніж за десять років до дати списання запасівкориснихкопалинз балансу гірничодобувного підприємства.
263.5. База оподаткування
263.5.1. Базоюоподаткуванняє вартість обсягів видобутих у податковому(звітному)періодікориснихкопалин(мінеральної сировини),якаокремообчислюєтьсядлякожноговиду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовахпоставки(складготовоїпродукціїгірничодобувного підприємства).
263.5.2. Порядоквизначеннявартостіодиницівідповідного видувидобутоїкорисноїкопалини(мінеральноїсировини) встановлено пунктом 263.6 цієї статті.
263.5.3. Для видівкориснихкопалин,дляякихутаблиці пункту 263.9 цієї статті затверджено абсолютні ставки плати (Сазн) у вартісному (грошовому)вираженні,базаоподаткуваннятотожна об'єкту оподаткування.
263.6. Визначеннявартостіодиницівидобутоїкорисної копалини (мінеральної сировини)
263.6.1. Вартість відповідного виду видобутоїуподатковому (звітному)періодікорисноїкопалини(мінеральноїсировини) обчислюється платником для кожної ділянки надр набазовихумовах поставки(складготової продукції гірничодобувного підприємства) за більшою з таких її величин:
за фактичними цінами реалізації відповідноговидувидобутої корисної копалини (мінеральної сировини);
за розрахунковоювартістювідповідноговидувидобутої корисної копалини (мінеральної сировини).
263.6.2. Уразіобчисленнявартостівидобутоїкорисної копалини(мінеральноїсировини)за фактичними цінами реалізації вартість одиниці відповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини (мінеральноїсировини) встановлюється платником за величиною суми доходу,отриманого (нарахованого)відвиконанихуподатковому (звітному)періодігосподарськихзобов'язаньзреалізації відповідного обсягу (кількості)такоговидувидобутоїкорисної копалини (мінеральної сировини).
Сума доходу,отриманого(нарахованого)відреалізації відповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини(мінеральної сировини)заподатковий(звітний)періодзменшуєтьсяна суму витратплатника,пов'язанихздоставкою(перевезенням, транспортуванням)обсягу(кількості) відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральноїсировини)споживачуврозмірах, установленихудоговорікупівлі-продажузгіднозумовами постачання.
Суми попередньоїоплативартостіобсягу(кількості) відповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини(мінеральної сировини),щонадійшлидомоментуфактичноговиконання господарськихзобов'язань(фактичноїпоставки)абодо моменту настання строку виконання господарських зобов'язань (поставки)за відповіднимдоговором,включаються до суми доходу для обчислення вартості одиниці відповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді, якщо такі господарськізобов'язання(поставки)виконаніабомалибути виконаними за відповідним договором.
Сума доходу,отриманавідреалізаціїобсягу(кількості) відповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини(мінеральної сировини) в іноземній валюті,обраховується в національній валюті заофіційнимкурсомгривнідоіноземнихвалют,встановленим НаціональнимбанкомУкраїнинадатуреалізації таких корисних копалин.
а) витрати,пов'язаніздоставкою(перевезенням, транспортуванням)видобутоїкорисноїкопалини(мінеральної сировини) із складуготовоїпродукціїплатника(вузлаобліку, входудомагістральноготрубопроводу,пунктувідвантаження споживачу або на переробку,межірозділумережізспоживачем) споживачу, а саме:
з доставкою(перевезенням,транспортуванням) магістральними трубопроводами, залізничним, водним та іншим транспортом;
із зливанням,наливанням,навантаженням,розвантаженням та перевантаженням;
з оплатою послуг портів, зокрема портових зборів;
з оплатою транспортно-експедиторських послуг;
б) витратизобов'язкового страхування вантажів,обчислені відповідно до законодавства;
в) митні податки та збори у разі реалізаціїзамежімитної території України.
263.6.4. Вартістьодиницікожноговидувидобутої корисної копалини (мінеральноїсировини)обчислюєтьсяякспіввідношення суми доходу, отриманого платником від реалізації відповідного виду видобутої корисноїкопалини(мінеральноїсировини),визначеної відповіднодопідпункту263.6.2пункту263.6 цієї статті,та обсягу(кількості)відповідноговидуреалізованоївидобутої корисноїкопалини(мінеральноїсировини),щовизначаєтьсяза даними бухгалтерського обліку запасів готової продукції платника.
263.6.5. Уразіобчисленнявартостівідповідноговиду видобутоїкорисноїкопалини(мінеральноїсировини)за розрахунковою вартістю до витрат платника за податковий(звітний) період включаються:
а) матеріальнівитрати,щоналежатьдовитратзгідноз розділом III цього Кодексу,у томучислівитрати,пов'язаніз виконанням господарських договорів із давальницькою сировиною,за винятком матеріальних витрат, пов'язаних із:
зберіганням;
транспортуванням;
пакуванням;
проведенням іншого виду підготовки(включаючипередпродажну підготовку),крімоперацій,щовіднесені до операцій первинної переробки (збагачення) у значенні,наведеному у розділіIцього Кодексу,дляреалізаціївідповідноговидувидобутоїкорисної копалини (мінеральної сировини);
виробництвом і реалізацієюіншихвидівпродукції,товарів (робіт, послуг);
б) витратизоплатипраці,що належать до витрат згідно з розділомIIIцьогоКодексу,крімвитратзоплатипраці працівників,якінезайнятівгосподарськійдіяльностіз видобуваннявідповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини (мінеральної сировини);
в) витрати з ремонту основних засобів,що належать до складу витрат згідно з розділом III цього Кодексу,крім витрат на ремонт основнихзасобів,непов'язанихтехнічнотатехнологічноз господарською діяльністю з видобування відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);
г) інші витрати,що належать до складу витрат,у тому числі витрати,розподіленізгіднозпринципамиобліковоїполітики платника,понесені ним в періоди,коли господарська діяльність з видобування корисних копалин не провадилась у зв'язку із сезонними умовамипровадженнявидобувних робіт згідно з розділом III цього Кодексу,крім витрат,не пов'язаних з господарською діяльністю з видобуваннявідповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини (мінеральної сировини), у тому числі:
які виникають в результаті формування фінансових резервів;
на сплату процентів боргових зобов'язань платника;
на плату за користуваннянадрамидлявидобуваннякорисних копалин;
на сплату штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду.
Під час обчислення розрахункової вартостівідповідноговиду видобутоїкорисноїкопалини(мінеральноїсировини)також враховуються:
а) сума нарахованої амортизації,щовизначаєтьсязгідноз розділомIII цього Кодексу,крім суми нарахованої амортизації на основні фонди і нематеріальні активи,що підлягаютьамортизації, аленепов'язанітехнічнотатехнологічнозгосподарською діяльністю звидобуваннявідповідноговидувидобутоїкорисної копалини (мінеральної сировини);
б) сумаамортизаціївитрат,пов'язанихзгосподарською діяльністю звидобуваннявідповідноговидувидобутоїкорисної копалини(мінеральноїсировини)згіднозрозділомIIIцього Кодексу.
263.6.6. У разіякщомаютьмісцедержавнісубвенціїдля гірничодобувнихпідприємств,визначеннявартостівидобутої мінеральноїсировини(корисноїкопалини)здійснюєтьсябез урахуваннясубвенції,розміриякоїдлякожноїділянкинадр обчислюютьсянапідставікалькулюваннясобівартостівидобутої корисноїкопалинизаматеріаламибухгалтерськогообліку провадження господарської діяльності в межах такої ділянки надр.
263.6.7. Сума витрат,понесених на провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, щодо яких у податковому (звітному)періодізавершенокомплекстехнологічнихоперацій (процесів)звидобування,повністю включається до розрахункової вартості видобутихкориснихкопалинзавідповіднийподатковий (звітний) період.
У разіякщопісля виникнення податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин заобсяг (кількість)відповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини (мінеральноїсировини),платникубудь-якомунаступному податковому (звітному) періоді прийняв рішення про застосування до неї (відповідного виду видобутоїкорисноїкопалини(мінеральної сировини)абоїїчастини інших операцій первинної переробки,в результатічоговиникновийвидтоварноїпродукції гірничодобувного підприємства,що відрізняється від продукції, за якою платником визнані та виконані відповідні зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин,платник у такому податковому (звітному) періоді визначає розмір податкових зобов'язаньзплатидляновоговідповідноговидувидобутої корисної копалини (мінеральної сировини) зурахуваннямвиконаних податковихзобов'язаньзаобсяг(кількість)відповідного виду видобутоїкорисноїкопалини(мінеральноїсировини),щобув використаний настворенняновоїтоварноїпродукції гірничодобувногопідприємства,завирахуваннямсумподаткових зобов'язань,які виникали за попередніми операціями з даним видом корисної копалини.
263.6.8. Сума витрат,понесених на провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, щодо яких у податковому (звітному) періоді не завершенокомплекстехнологічнихоперацій (процесів)звидобування,включається до розрахункової вартості відповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини(мінеральної сировини)у податковому (звітному) періоді,в якому завершується такий комплекс технологічних операцій (процесів).
263.6.9. Розрахунковавартістьодиницівідповідноговиду видобутоїкорисноїкопалини(мінеральноїсировини)(Цр) обчислюється за такою формулою:
Вмп + (Вмп х Крмпе) Цр = ------------------------------,
Vмп де Вмп - витрати,обчислені згідно з підпунктами263.6.5- 263.6.8 цього пункту (у гривнях);
Крмпе -коефіцієнтрентабельностігірничодобувного підприємства,обчислений у матеріалах геолого-економічноїоцінки запасівкориснихкопалинділянкинадр,затверджених Державною комісією України по запасах корисних копалин (десятковий дріб);
Vмп -обсяг(кількість)кориснихкопалин,видобутихза податковий (звітний) період.
263.6.10. Вартість руд урану та золота,видобутих з корінних родовищ,обчислюється з урахуванням ціни реалізації за податковий (звітний)період (у разі відсутності реалізації у цей період - за найближчі попередні податкові періоди) хімічно чистого металубез урахуванняподаткуна додану вартість,зменшеної на суму витрат платниканазбагачення(афінаж)тадоставку(перевезення, транспортування)споживачу.Вартістьодиниці видобутих корисних копалин визначається з урахуванням частки (в натуральномувимірі) вмістухімічночистогометалуводиницівидобутихкорисних копалин.
263.7. Порядок обчислення податкових зобов'язань зплатиза користування надрами для видобування корисних копалин
263.7.1. Длявидівкориснихкопалин,дляякиху таблиці пункту263.9цієїстаттіставкиплати(Свнз)встановленоу відноснихпоказниках (відсотках),податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (Пзн) для відповідноговидувидобутоїкорисноїкопалини(мінеральної сировини) в межах однієї ділянкинадрзаподатковий(звітний) період обчислюються за такою формулою:
Пзн = Vф x Вкк x Свнз x Кпп,
де Vф-обсяг(кількість)відповідноговидувидобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому(звітному) періоді (в одиницях маси або об'єму);
Вкк -вартістьодиниці відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини),обчислена згідно з пунктом 263.6 цієї статті;
Свнз -величинаставкиплатизакористування надрами для видобування корисних копалин,встановленаупункті263.9цієї статті;
Кпп -коригуючийкоефіцієнт,встановленийу пункті 263.10 цієї статті.
263.7.2. Для видівкориснихкопалин,дляякихутаблиці пункту263.9цієїстаттівстановлено абсолютні ставки плати за користування надрами для видобуваннякориснихкопалин(Сазн)у вартісному(грошовому) вираженні,податкові зобов'язання з плати (Пзн)длявідповідноговидувидобутихкориснихкопалин (мінеральноїсировини)абопогашених запасів корисних копалин в межаходнієїділянкинадрзаподатковий(звітний)період обчислюються за такою формулою:
Пзн = Vф x Сазн x Кпп,
де Vф-обсяг(кількість)відповідноговидувидобутих корисних копалин(мінеральноїсировини)абопогашенихзапасів кориснихкопалинумежаходнієїділянкинадруподатковому (звітному) періоді (в одиницях маси або об'єму);
Сазн - величинавизначеноївабсолютнихзначенняхставки платизакористуваннянадрами для видобування корисних копалин, встановлена у пункті 263.9 цієї статті;
Кпп - коригуючий коефіцієнт,встановленийупункті263.10 цієї статті.
263.8. Порядоквизначенняобсягу(кількості)видобутої корисної копалини (мінеральноїсировини)таобсягу(кількості) погашених запасів корисних копалин
263.8.1. Обсяг(кількість)відповідноговидувидобутої корисної копалини (мінеральноїсировини)визначаєтьсяплатником платиужурналіоблікувидобутихкориснихкопалин самостійно відповідно до вимог затвердженихплатникомсхемрухувидобутої корисноїкопалини(мінеральної сировини) на виробничих дільницях та місцях зберігання з урахуванням складу вихідної сировини,умов конкретноговиробництва,особливостейтехнологічного процесу та вимог до кінцевої продукції та нормативних актів, що регламентують вимогидовідповідноговидутоварної продукції гірничодобувних підприємств стосовновизначенняякостісировинитакінцевого продукту,визначеннявмістуосновноїтасупутньоїкорисної копалинивлабораторіях,атестованихзгіднозправилами уповноваження та атестації у державній метрологічній системі.
Залежно відвідповідноговидувидобутоїкорисної копалини (мінеральної сировини) її кількість визначається водиницяхмаси або об'єму.
263.8.2. Обсяг (кількість) погашених запасів корисних копалин визначаєтьсяплатникомсамостійноздотриманнямвимогактів законодавствазпитаньгірничогонаглядузараціональним використанням надр.
Залежно відвідповідноговидупогашенихзапасівкорисних копалин їх кількість визначається в одиницях маси або об'єму.