Стаття 95. Продаж майна, що перебуває у податковій заставі 95.1. Органдержавної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходищодопогашенняподаткового боргутакогоплатникаподатківшляхомстягненнякоштів,які перебувають у його власності,а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
95.2. Стягнення коштівтапродажмайнаплатникаподатків провадятьсянеранішеніжчерез60календарнихднівздня надіслання такому платнику податкової вимоги.
95.3. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючихтакого платника податків,здійснюється за рішенням суду,яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державноїподатковоїслужбизвертається до суду щодо надання дозволу напогашенняусієїсумиподатковогоборгуза рахунокмайнаплатникаподатків,щоперебуваєуподатковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу єпідставоюдля прийняттяорганомдержавноїподатковоїслужбирішенняпро погашення усієї суми податкового боргу.Рішення органудержавної податковоїслужбипідписуєтьсяйогокерівником та скріплюється гербовою печаткоюорганудержавноїподатковоїслужби.Перелік відомостей,якізазначаютьсяутакому рішенні,встановлюється центральним органом державної податкової служби.
95.4. Орган державної податкової служби напідставірішення судуздійснюєстягненнякоштіву рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки,що належить такомуплатникуподатків. Стягненняготівковихкоштівздійснюєтьсяупорядку ( 1244-2010-п ), визначеному Кабінетом Міністрів України.
95.5. Вилучені відповіднодоцієїстаттіготівковікошти вносятьсяпосадовоюособою органу державної податкової служби до банку вденьїхстягненнядляперерахуваннядовідповідного бюджетучидержавногоцільовогофондуврахунокпогашення податкового боргу платника податків.У разі неможливості внесення зазначенихкоштівпротягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня.Забезпечення збереженнязазначених коштівдомоментуїхвнесенняв банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.
95.6. У разі якщо сума коштів,отримана у результаті продажу майнаплатникаподатків,перевищуєсумуйогогрошового зобов'язання таподатковогоборгу,різницяперераховуєтьсяна рахунки такого платника податків або його правонаступників.
95.7. Продажмайнаплатникаподатківздійснюєтьсяна публічних торгах та/або через торгівельні організації.
Продаж майнаплатникаподатківнапублічнихторгах здійснюється у такому порядку:
95.7.1. майно,якеможе бути згруповано та стандартизовано, підлягаєпродажузакоштивиключнонабіржовихторгах,які проводяться біржами,що створені відповідно до закону і визначені органом державної податкової служби на конкурсних засадах; 95.7.2. цінніпапери-нафондовихбіржахупорядку, встановленомуЗакономУкраїни"Процінніпаперитафондовий ринок" ( 3480-15 ); 95.7.3. інше майно,об'єкти рухомого чи нерухомого майна,а такожцілісні майнові комплекси підприємств підлягають продажу за кошти виключнонацільовихаукціонах,якіорганізовуютьсяза поданнямвідповідногоорганудержавноїподатковоїслужбина зазначених біржах.
95.8. Майно,що швидко псується,а також інше майно, обсяги якого не є достатніми для організації прилюдних торгів, підлягають продажу за кошти на комісійних умовах через організаціїторгівлі, визначеніорганомдержавноїподатковоїслужбинаконкурсних засадах.
Майно боржника,щодообігуякоговстановленообмеження законом,продається на закритих торгах, які проводяться на умовах змагальності.У таких закритих торгах берутьучастьособи,які відповіднодозаконодавстваможутьматизазначенемайноу власності чи на підставі іншого речового права.
95.9. У разі якщо продажу підлягає цілісний майновий комплекс підприємства,майноякогоперебуває у державній або комунальній власності,чи якщо згідно із законодавством з питань приватизації для відчуження майна підприємства необхідна попередня згода органу приватизаціїабоіншогодержавногооргану,уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, продаж майна такого підприємства організовуєтьсядержавниморганомприватизаціїза поданнямвідповідногоорганудержавноїподатковоїслужбиіз дотриманням законодавства з питань приватизації.Прицьомуінші способи приватизації, крім грошової, не дозволяються.
Державний орган приватизації зобов'язаний організувати продаж цілісного майнового комплексу протягом 60 календарних днівздня надходження подання органу державної податкової служби.
95.10. Зметою реалізації майна,яке перебуває у податковій заставі,проводиться експертна оцінка вартості такогомайнадля визначення початкової ціни його продажу. Така оцінка проводиться у порядку,визначеному Законом України "Про оцінку майна,майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" ( 2658-14 ).
95.11. Не проводиться оцінка майна,яке може бути згруповано або стандартизовано чимаєкурсову(поточну)біржовувартість та/або перебуває у лістингу товарних бірж.
95.12. Платник податків має право самостійно здійснити оцінку шляхом укладення договорузоцінювачем.Якщоплатникподатків самостійнонездійснюєоцінкупротягомдвохмісяцівздня прийняття рішення про реалізацію майна, орган державної податкової служби самостійно укладає договір про проведення оцінки майна.
95.13. Підчаспродажумайнанатоварнихбіржахорган державної податкової служби укладає відповідний договір з брокером (брокерськоюконторою),яка вчиняє дії з продажу такого майна за дорученням органу державної податкової служби на умовахнайкращої цінової пропозиції.
95.14. Покупецьмайна,якеперебуває у податковій заставі, набуваєправавласностінатакемайновідповіднодоумов, визначених у договорі (контракті),що укладається за результатами проведених торгів.
95.15.Порядок(1244-2010-п)збільшенняабо зменшення початковоїцінипродажумайнаплатникаподатківвизначається КабінетомМіністрівУкраїни,крімвипадків, визначених пунктом 95.9 цієї статті, які регулюються законодавством про приватизацію.
95.16. Інформаціяпроскладмайнаплатниківподатків, призначеногодляпродажу,оприлюднюєтьсявідповідноюбіржею. Компенсація витрат, пов'язаних з такими публікаціями, здійснюється зарахуноккоштів,отриманихвідреалізаціїмайнаплатника податків,упорядку(1244-2010-п ), що визначається Кабінетом Міністрів України.
95.18. Інформація,зазначена у пункті 95.17 цієї статті,та порядок її оприлюднення визначаються Кабінетом Міністрів України.
95.19. Платник податків або будь-яка інша особа, яка здійснює управліннямайномплатникаподатківабоконтрользаїх використанням,зобов'язанізабезпечитизапершоювимогою безперешкодний доступ податкового керуючого та учасників публічних торгів до огляду та оцінки майна,що пропонується для продажу,а такожбезперешкодненабуття прав власності на таке майно особою, яка придбала їх на публічних торгах.
95.20. Якщо платник податків у будь-який момент доукладення договорукупівлі-продажуйогомайнаповністюпогашаєсуму податкового боргу,органдержавноїподатковоїслужбискасовує рішенняпропроведенняйогопродажутавживаєзаходівщодо зупинення торгів.
95.21. Операції з продажу визначеного у цій статтімайнана біржовому ринку не підлягають нотаріальному посвідченню.
95.22. Органдержавної податкової служби звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платникаподатку,щомаєподатковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведенонаорганидержавноїподаткової служби,урахунокпогашенняподатковогоборгу такого платника податків. Сумакоштів,щонадходитьурезультатістягнення дебіторськоїзаборгованості,вповному обсязі (але в межах суми податковогоборгу)зараховуєтьсядовідповідногобюджетучи державногоцільовогофонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків.Сума дебіторської заборгованості,що стягнута понад суму податкового боргу, передається у розпорядження платника податку.
Стаття 96. Погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств
96.1. У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного вподаткову заставу майна комунального підприємства,не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведеннямпублічнихторгів,абоуразі відсутності у такого боржника власного майна,що відповідно дозаконодавстваУкраїни можебутивнесеновподатковузаставутавідчужено,орган державної податковоїслужбизобов'язанийзвернутисядооргану місцевогосамоврядуваннячиорганувиконавчої влади,до сфери управлінняякогоналежитьмайнотакогоплатникаподатків,з поданням щодо прийняття рішення про:
96.1.1. виділеннякоштівмісцевогобюджетунасплату податковогоборгутакогоплатникаподатків.Рішенняпро фінансуваннятакихвитратрозглядаєтьсянанайближчійсесії відповідної ради; 96.1.2. затвердження плану досудової санації такогоплатника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; 96.1.3. ліквідаціютакогоплатникаподатків та призначення ліквідаційної комісії; 96.1.4. прийняттясесієювідповідноїрадирішеннящодо порушення справи про банкрутство платника податків.
96.2. У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації,утомучислі казенного підприємства,не покриває сумуподатковогоборгутакогоплатникаподатків івитрат, пов'язанихз організацією та проведенням публічних торгів,або у разі відсутності майна,що відповіднодозаконодавстваУкраїни можебутивнесеновподатковузаставутавідчужено,орган державної податковоїслужбизобов'язанийзвернутисядооргану виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
96.2.1. надання відповідної компенсації з бюджету зарахунок коштів,призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків; 96.2.2. досудову санацію такого платника податків зарахунок коштів державного бюджету; 96.2.3. ліквідаціютакогоплатникаподатків та призначення ліквідаційної комісії; 96.2.4. виключення платникаподатківізперелікуоб'єктів державної власності,які не підлягають приватизації відповідно до закону,з метою порушеннясправипробанкрутство,упорядку, встановленому законодавством України.
96.3. Відповідьщодоприйняттяодного із зазначених рішень надсилається органудержавноїподатковоїслужбипротягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разінеотриманнязазначеноївідповідіувизначений цим пунктом строк або отримання відповіді провідмовуузадоволенні йоговимогоргандержавноїподатковоїслужбизобов'язаний звернутися до суду ізпозовноюзаявоюпрозверненнястягнення податковогоборгу на кошти державного органу,в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
96.4. Виникнення у державного абокомунальногопідприємства податковогоборгуєпідставою для розірвання трудового договору (контракту) з керівником такого підприємства.
96.5. Трудовідоговори(контракти),щоукладаютьсяз керівникомдержавногоабокомунальногопідприємства,повинні містити положення про зазначену відповідальність, що є їх істотною умовою.
Норми цьогопунктунепоширюютьсянавипадкивиникнення податковогоборгувнаслідокобставиннепереборноїсили (форс-мажорних обставин) або невиконання або неналежного виконання державнимиорганамизобов'язаньщодооплатитоварів(робіт, послуг), придбаних у такого платника податків за рахунок бюджетних коштів,знаданняплатникуподатківсубсидійабодотацій, передбаченихзаконодавствомабозповернення платнику податків надміру внесених податків та зборів чи їх бюджетного відшкодування згідно з цим Кодексом та податковим законодавством України.
96.6. Будь-якідоговорипропередачуакцій(інших корпоративних прав),що перебувають у державнійабокомунальній власності, в управління третім особам повинні містити зобов'язання таких третіх осіб щодо недопущеннявиникненняподатковогоборгу після такої передачі, а також умову щодо припинення дії договору в разі виникнення податкового боргу,право відповіднодержавиабо територіальноїгромадина одностороннє(позасудове) розірвання таких договорів у разі виникненнятакогоподатковогоборгу.Ця умоваєістотноюдлябудь-якихдоговорівпроприватизацію державного абокомунальногомайна,укладенихпідінвестиційні зобов'язання.
Стаття 97. Погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством
97.1. Уційстаттіпідліквідацієюплатникаподатків розуміється ліквідація платника податків якюридичноїособиабо зупиненнядержавноїреєстраціїфізичноїособи-підприємця, внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втратаїх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
97.2. У разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішенняпроліквідаціюплатникаподатків,непов'язануз банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
97.3. У разі якщо внаслідок ліквідації платника податківабо скасуваннядержавноїреєстраціїфізичноїособи-підприємця частина його грошових зобов'язань чи податкового боргу залишається непогашеноюузв'язкузнедостатністюмайна,такачастина погашається за рахунокмайназасновниківабоучасниківтакого підприємства,якщовонинесутьповнуабододаткову відповідальність за зобов'язаннямиплатникаподатківзгідноіз законом,у межах повної або додаткової відповідальності, а в разі ліквідації філії,відділення чи іншого відокремленогопідрозділу юридичноїособи- за рахунок юридичної особи незалежно від того, чи євонаплатникомподатку,стосовноякоговиниклогрошове зобов'язанняабовиник податковий борг такої філії,відділення, іншого відокремленого підрозділу.
В інших випадках грошові зобов'язання або податковий борг, що залишаютьсянепогашенимипісляліквідаціїплатникаподатків, вважаються безнадійним боргом іпідлягаютьсписаннювпорядку, визначеномуКабінетомМіністрівУкраїни.Тесаместосується фізичної особи - платника податків,яка померла або визнана судом безвісновідсутньоюабооголошенапомерлоючивизнана недієздатною,крім випадків,колиз'являютьсяіншіособи,що вступають у права спадщини, незалежно від часу набуття таких прав.
97.4. Особою,відповідальноюзапогашеннягрошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, є:
97.4.1. стосовноплатникаподатків,якийліквідується,- ліквідаційнакомісіяабоіншийорган,що проводить ліквідацію згідно із законодавством України; 97.4.2. щодофілій,відділень,іншихвідокремлених підрозділівплатника податків,що ліквідуються,- такий платник податків; 97.4.3. стосовно фізичної особи - підприємця -такафізична особа; 97.4.4. стосовнофізичноїособи,якапомерлаабо визнана судомбезвісновідсутньоюабооголошенапомерлоючивизнана недієздатною,-особи,яківступаютьуправаспадщиниабо уповноважені здійснювати розпорядження майном такої особи; 97.4.5. щодокооперативів,кредитнихспілок,товариств співвласниківжитлаабо інших колективних господарств - їх члени (пайовики) солідарно; 97.4.6. щодо інвестиційних фондів-інвестиційнакомпанія, яка здійснює управління таким інвестиційним фондом.
97.5. У разі якщо платник податків, що ліквідується, має суми надміру сплачених грошових зобов'язаньабосуминевідшкодованих податківзвідповідногобюджету,такі суми підлягають заліку в рахунок його грошовихзобов'язаньабоподатковогоборгуперед таким бюджетом.