169.4. Перерахунокподатку,перерахуноктаобмеження податкової соціальної пільги.
169.4.1. Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованогонакористьплатникаподаткупротягомзвітного податковогомісяцяякзаробітнаплата(інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати,компенсації тавинагороди), якщо його розмір не перевищує суми,що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму,діючого для працездатної особи на 1січня звітногоподатковогороку,помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
При цьомуграничнийрозмірдоходу,якийдаєправона отриманняподаткової соціальної пільги одному з батьків у випадку та у розмірі,передбачених підпунктом 169.1.2 пункту169.1 цієї статті,визначається як добуток суми, визначеної в абзаці першому цього підпункту, та відповідної кількості дітей.
Якщо платник податкуотримуєдоходиувиглядізаробітної платизаперіодїї збереження згідно із законодавством,у тому числізачасвідпусткиабоперебуванняплатникаподаткуна лікарняному,то з метою визначення граничної суми доходу,що дає право наотриманняподатковоїсоціальноїпільги,тавінших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.
169.4.2. Роботодавецьплатникаподаткузобов'язаний здійснити,утомучислізамісцемзастосуванняподаткової соціальної пільги,перерахунок суми доходів,нарахованихтакому платнику податку у вигляді заробітної плати,а також суми наданої податкової соціальної пільги:
а) за наслідками кожного звітного податковогорокупідчас нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року; б) підчаспроведеннярозрахункузаостанніймісяць застосування податкової соціальної пільги у разізмінимісцяїї застосуваннязасамостійнимрішеннямплатникаподаткуабоу випадках, визначених підпунктом 169.2.3 пункту 169.2 цієї статті; в) під часпроведенняостаточногорозрахункузплатником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.
169.4.3. Роботодавецьта/абоподатковийагентмаєправо здійснюватиперерахуноксумнарахованихдоходів,утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування,незалежно від того,чимаєплатник податку право на застосування податкової соціальної пільги.
169.4.4. Якщовнаслідокздійсненогоперерахункувиникає недоплата утриманого податку,то сума такої недоплатистягується роботодавцемзарахуноксуми будь-якого оподатковуваного доходу (післяйогооподаткування)завідповідниймісяць,авразі недостатностісумитакогодоходу-за рахунок оподатковуваних доходівнаступнихмісяців,доповногопогашеннясумитакої недоплати.
Якщо внаслідокпроведення остаточного розрахунку з платником податку,який припиняє трудові відносини з роботодавцем,виникає сума недоплати, що перевищує суму оподатковуваного доходу платника податку за останній звітний період,то непогашеначастинатакої недоплативключається до складу податкового зобов'язання платника податку за наслідками звітногоподатковогорокутасплачується самим платником.
Стаття 170. Особливості нарахування (виплати) та оподаткування окремих видів доходів
170.1. Оподаткування доходу від надання нерухомості воренду (суборенду), житловий найм (піднайм).
170.1.1. Податковимагентомплатникаподатку - орендодавця щодойогодоходувіднаданняворендуземельноїділянки сільськогосподарськогопризначення,земельноїчастки(паю), майнового паю є орендар.
При цьому об'єктоподаткуваннявизначаєтьсявиходячиз розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу,встановлена законодавством з питань оренди землі.
170.1.2. Податковимагентомплатникаподатку - орендодавця підчаснарахуваннядоходувіднаданняворендуоб'єктів нерухомості, інших, ніж зазначені в підпункті 170.1.1 цього пункту (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар.
При цьомуоб'єктоподаткуваннявизначаєтьсявиходячиз розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.Мінімальнасумаорендногоплатежувизначаєтьсяза методикою(1253-2010-п ), що затверджується Кабінетом Міністрів України,виходячизмінімальної вартості місячної оренди одного квадратногометра загальної площі нерухомості з урахуванням місця їїрозташування,іншихфункціональних та якісних показників, що встановлюютьсяорганоммісцевогосамоврядуваннясела,селища, міста,натериторіїякихвона розташована, та оприлюднюється у спосіб,найбільшдоступнийдляжителівтакоїтериторіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено допочаткузвітного(податкового)року,об'єктоподаткування визначаєтьсявиходячизрозміруорендноїплати, зазначеного в договорі оренди.
170.1.3. Нерухомість,щоналежитьфізичнійособі- нерезиденту,надаєтьсяворендувиключно через фізичну особу - підприємця або юридичну особу - резидента (уповноважених осіб), що виконуютьпредставницькіфункціїтакого нерезидента на підставі письмового договору та виступають його податковим агентом стосовно такихдоходів.Нерезидент,якийпорушуєнормицьогопункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податку. 170.1.4. Доходи,зазначені у підпунктах170.1.1-170.1.3 цьогопункту,оподатковуютьсяподатковимагентомпідчасїх виплати за їх рахунок.
170.1.5. Якщо орендар є фізичною особою,яка не єсуб'єктом господарювання,особою,відповідальноюза нарахування та сплату (перерахування)податкудобюджету,єплатникподатку- орендодавець.
При цьому:
а) такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки,встановлені цимКодексомдляквартального звітного(податкового) періоду,а саме:протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сумаотриманогодоходу,сумасплаченогопротягомзвітного податковогорокуподаткутаподатковогозобов'язанняза результатамитакогорокувідображаютьсяурічнійподатковій декларації; б) у разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору орендиоб'єктівнерухомостінотаріусзобов'язанийнадіслати інформацію про такий договір органу державної податкової служби за податковоюадресоюплатника податку - орендодавця за формою та у спосіб,встановленіКабінетом Міністрів України ( 1242-2010-п ). Запорушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації нотаріуснесевідповідальність, передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності;
170.1.6. суб'єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність,пов'язану знаданнямпослугзорендинерухомості (рієлтери),зобов'язанінадіслатиінформацію про укладені за їх посередництвомцивільно-правовідоговори(угоди)прооренду нерухомостідо органу державної податкової служби за місцем своєї реєстраціївстроки,передбаченідляподанняподаткового розрахунку,за формою, встановленою центральним органом державної податкової служби.
За порушенняпорядкута/абостроківподаннязазначеної інформаціїрієлтер несе відповідальність,передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності. 170.2. Оподаткування інвестиційного прибутку.
170.2.1. Облік загального фінансового результатуопераційз інвестиційнимиактивамиведетьсяплатникомподатку самостійно, окремовідіншихдоходівівитрат.Дляцілейоподаткування інвестиційногоприбуткузвітнимперіодом вважається календарний рік.
170.2.2. Інвестиційний прибуток розраховуєтьсяякпозитивна різницяміждоходом,отриманимплатникомподаткувід продажу окремого інвестиційного активу,та його вартістю, що визначається ізсумивитратнапридбаннятакогоактиву з урахуванням норм підпунктів 170.2.4-170.2.6 цього пункту.
При застосуванні платникомподатку нормпідпункту170.2.9 цьогопунктуподатковийагент-професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об'єкта оподаткування підчасвиплатиплатникуподаткудоходузапридбані у нього інвестиційні активи враховуєдокументальнопідтвердженівитрати такого платника на придбання цих активів.
Якщо платникподатку не скористався нормою підпункту 170.2.9 цього пункту, то професійний торговець цінними паперами, включаючи банк,незвільняєтьсявідвиконання вимог підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 цього розділущодоподанняподатковиморганам інформаціїпровиплаченідоходивустановленомуцим розділом порядку.
Запровадження обов'язку податкового агентадляпрофесійного торговцяцінними паперами,включаючи банк,не звільняє платника податку від обов'язку декларуваннярезультатівусіхопераційз купівлітапродажуінвестиційнихактивів,здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України,так і заїї межами, за винятком випадків, зазначених в підпункті 170.2.8 цього пункту.
До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з:
обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив; зворотного викупу інвестиційного активу його емітентом,який належав платнику податку; повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньовнесенихнимдостатутногокапіталуемітента корпоративних прав,у разі виходу такого платника податку з числа засновників(учасників)такогоемітентачиліквідаціїтакого емітента.
Придбанням інвестиційного активу вважаються також операціїз внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи - резидента в обмін на емітовані нимкорпоративні права.
Інвестиційний актив,подарованийплатникуподаткучи успадкований платником податку,вважається придбаним за вартістю, щодорівнюєсумідержавногомита та податку з доходів фізичних осіб, сплачених у зв'язку з таким даруванням чи успадкуванням.
170.2.3. Якщо в результаті розрахунку інвестиційного прибутку заправилами,встановленимицієюстаттею,виникаєвід'ємне значення, воно вважається інвестиційним збитком.
170.2.4. У разі якщо протягом30календарнихднівдодня продажу пакета цінних паперів (корпоративних прав) чи деривативів, а також протягомнаступних30календарнихднівзднятакого продажуплатник податку придбаває пакет ідентичних цінних паперів (корпоративних прав) чи деривативів, то:
а) інвестиційний збиток,що виник внаслідок такогопродажу, невраховуєтьсяпідчасвизначеннязагальногофінансового результату операцій з інвестиційними активами; б) вартістьпридбаногопакетадляцілейоподаткування визначаєтьсязаціноюйогопридбання,алененижче ніж ціна проданого пакета.
170.2.5. Якщо платник податку протягом звітного (податкового) року продає інвестиційний актив за договором, який обумовлює право на його зворотний викуп у наступному році,чи придбаває опціон на такий викуп,інвестиційний збиток,який виникає внаслідок такого продажу, не враховується під час визначення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами.
Якщо платникподатку,якийпродаєінвестиційнийактив протягомзвітного(податкового)року,внаслідокчоговиникає інвестиційнийзбиток,придбаєтакийінвестиційнийактивабо ідентичний йому пакет у наступному звітному (податковому) році, то дляцілейоподаткуваннявартістьтакогопридбаногопакета визначається на рівні ціни проданого пакета, відповідно збільшеної або зменшеної на різницю між цінами придбання таких двох пакетів.
Якщо платникподаткупродаєпакетціннихпаперів (корпоративні права)чидеривативівпов'язанимзнимособам, інвестиційнийзбиток,щовиникаєвнаслідок такого продажу,не враховується під час визначення загального фінансовогорезультату операцій з інвестиційними активами.
Якщо платникподаткударуєінвестиційний актив або передає його у спадщину, інвестиційний збиток, що виникає внаслідок такого даруванняабопередачіуспадщину,невраховуєтьсяпідчас визначеннязагальногофінансовогорезультатуопераційз інвестиційними активами.
170.2.6. До складу загального річного оподатковуваного доходу платникаподаткувключаєтьсяпозитивнезначеннязагального фінансовогорезультатуопераційзінвестиційнимиактивамиза наслідками такого звітного (податкового) року.
Загальний фінансовийрезультатопераційзінвестиційними активамивизначається як сума інвестиційних прибутків,отриманих платником податку протягом звітного (податкового)року,зменшена насумуінвестиційнихзбитків,понесенихплатникомподатку протягом такого року.
Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, його сума переноситься у зменшення загальногофінансовогорезультатуопераційзінвестиційними активами наступних років до його повного погашення.
Інвестиційний прибутокзаопераціямиз цінними паперами чи деривативами визначається платником податків окремо від операцій з банківськимиметалами.Прицьомуплатникподаткувизначає інвестиційнийприбутокзаопераціямизціннимипаперамичи деривативами,щоперебуваютьвобігунаорганізованому ринку цінних паперів, окремо від інвестиційного прибутку за операціями з ціннимипаперамичидеривативами,що не перебувають в обігу на такому ринку.
Для цілей цього пункту цінні папери чи дериватививизнаються такими,щоперебуваютьвобігуна організованому ринку цінних паперів та деривативів, за одночасного дотримання таких умов:
а) цінні папери та деривативи допущені дообігухочабна однійфондовійбіржі.При цьому перелік іноземних фондових бірж визначається Державною комісієюзціннихпаперівтафондового ринку; б) інформаціяпроціни(котирування)ціннихпаперівта деривативів публікується взасобахмасовоїінформації(зокрема електронних)абоможебутинаданафондовоюбіржеюбудь-якій заінтересованій особі протягом трьох років післядатиздійснення операцій з такими цінними паперами чи деривативами; в) щодоцінних паперів та деривативів розраховується ринкове котирування.
Для цілейцьогопунктупіднаціональнимзаконодавством розумієтьсязаконодавствотієїдержави,натериторіїякої здійснюєтьсяобігціннихпаперівчидеривативів(укладення цивільно-правових угод,що тягне за собою перехід права власності на цінні папери чи деривативи).
Дія підпунктів 170.2.4 та 170.2.5 не поширюється на придбання абопродажціннихпаперівтадеривативів,що здійснюються на фондовій біржі, а також у разі:
придбання абопродажупакетаакційрозміромпонад25 відсотків статутного капіталу емітента; викупу акційемітентом,утомучислінавимогу власника акцій; придбання емісійних цінних паперів упроцесіїхприватного розміщення; придбання або продажу цінних паперів, які відповідно до вимог законодавства не можуть перебувати в обігу на фондовій біржі.
Якщо протягом звітногоперіодуплатникомподаткупонесені (нараховані)витрати,пов'язанізпридбанням цінних паперів та деривативів,що мають ознаки фіктивності,встановленіДержавною комісієюзціннихпаперівта фондового ринку,такі витрати не враховуються при визначенні фінансового результату за операціями з цінними паперами або деривативами.
170.2.7. Для цілей цього пункту:
а) термін "інвестиційний актив" означає пакет цінних паперів, деривативів чи корпоративні права,виражені вінших,ніжцінні папери,формах,випущеніоднимемітентом,атакож банківські метали,придбаніубанкунезалежновідмісцяїхподальшого продажу; б) термін"пакетціннихпаперів"означаєокремийцінний папір,фондовийтатоварнийдериватив,атакожсукупність ідентичних цінних паперів чи фондових та товарних деривативів; в) термін"ідентичнийціннийпапірчидериватив" означає цінні папери чи деривативи,випущені одним емітентом за тотожними умовами емісії, виплати доходу, викупу чи погашення.
170.2.8. Непідлягаєоподаткуваннютаневключаєтьсядо загального річного оподатковуваного доходу:
а) дохід,отриманийплатникомподаткупротягомзвітного податковогорокувідпродажуінвестиційних активів,якщо сума такого доходунеперевищуєсуму,визначенувабзаціпершому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу; б) дохід,отриманийплатникомподаткувідпродажу інвестиційних активів у випадку,визначеному підпунктом165.1.40 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
У випадках,зазначенихупідпунктах"а"і"б"цього підпункту,платник податку не включаєдорозрахункузагального фінансовогорезультатуопераційзінвестиційними активами суму доходів та витрат на придбання таких інвестиційних активів.
170.2.9. Платникподатку,якийпроводитьопераціїз інвестиційнимиактивамизвикористаннямпослугпрофесійного торговця ціннимипаперами,включаючибанк,маєправоукласти договірзтакимторговцем про виконання ним функцій податкового агента.